Nappali bolygóészlelések

Mindenekelőtt a címhez szeretnék egy kis magyarázatot fűzni: az észlelés szót jelen esetben nem az amatőr gyakorlatban szokásos tüzetesebb megfi­gyelés értelmében használom, hanem az adott körülmények szerint a tágabb észrevétel, megpillantás szinonímájaként. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a cél és eredmény semmiféle tudományos hasznot nem jelent, csak érdekesség, amit véleményem szerint az amatőr megengedhet magának.

A csillagászati objektumok nappali távcsöves megkeresése régóta vonzott, és természe­tesen nem az alábbiakban leírtak az első próbál­kozások. A január első felében tapasztalt kellemes időjárás kedvező körülményeket teremtett arra, hogy a lehetőségek szerint megfigyeljem a Vénusz látványát az alsó együttállás időszakában. A látásom gyengesége miatt nem csatla­kozhatok a decemberi számban meghírdetett szabad­szemes Vénusz-sarló megfi­gyelési prog­ramhoz, és azért gondoltam a megfi­gyelések önálló közlésére, mert nem illik bele a szokványos programokba, és kimondottan nappali megfi­gyelésekről a Meteorban elég ritkán lehet olvasni (ami persze természe­tes dolog!). A Vénusz mellett magától értetődően a többi bolygót is megkíséreltem távcsővégre keríteni, valamint csillagokkal is foglalkoztam, de ez utóbbi már nem ennek az írásnak a témája.

Az észlelésekhez most is 200/1120-as Newton reflek­toromat használtam. Érdekes módon még csillagok esetében is azt tapasztaltam, hogy nem segít a nagy nagyítás (talán a légköri turbulencia miatt), így kiterjedt objek­tumok esetében fizikai okokból természe­tesen nem is jöhet szóba. Ezért a munka során jobbára a 63-szoros nagyítást adó szálkeresztes (48" osztású), és a 66-szoros nagyítású nagylátószögű okulárokat használtam. A 90-szeres nagyítást nem mennyisége, hanem inkább a 12,5 mm fókuszú Zeiss okulár jobb minősége miatt alkalmaztam. Viszont minden más esetnél nagyobb jelentősége volt az állvány pontos pólusraállításának és a precíz óraszög-beállításnak is, amelynek fontosságát nem részletezem; adott esetben ki-ki a saját bőrén tapasz­talhatja. Nem kevésbé lényeges a koordináták ismerete: e téren az - egyébként jól haszno­sítható - Csilla­gászati évkönyvünk kevés, én az Astronomical Almanach szoftver 5.4 verzióját használom, amely a topo­centrikus koordináták teljes redukcióját is elvégzi; napja­inkban letölthető a bajai ASTROBASE BBS-ről (8-as terü­let, AA-54.ZIP). Végül nem hagyható szó nélkül a légköri jellemzők hatása, amely bizo­nyos értelem­ben az objek­tumnak a Naptól való távol­ságával egyen­rangú tényező.

Ennyi bevezetés után lássuk a megfi­gyeléseket, melyeket - egy kivételével - január 8-a és 18-a között végeztem.

Merkúr. A vizsgált időszakban -0,3m fényességű, elongációja 20o feletti. Január 18-án, UT 10:28-kor (T=4, 90x) pillantottam meg a könnyen látszó korongot, közepes kont­raszt­ban az égbolttal. Az átmérő 4"-5" körüli, fázisa nehezen becsülhető, kb. 60-75% közötti, színe sárgás­fehér. A keleti oldal van megvilágítva.

Vénusz. Közismert, hogy a Nap és Hold után a legfényesebb égitest. Ebből kifolyólag nappali észlelése - mondhatni - sohasem okozott problémát, így joggal bízhattam abban, hogy sikerül a bevezetőben leírt célt - észlelés az alsó együtt­állásnál - megvalósítani. A vizsgált időszakban a bolygó fényes­sége -4,2m körüli, fázisa 0,08-nál kisebb. 1997. december 23-án került az ekliptika síkja fölé, ami az együtt­állás idejére viszonylag kedvező eklip­ti­kai széles­séget bizto­sított. Az első kísérlet ebben az észlelési sorozatban január 8-án UT 13:25-kor, meglehe­tősen párás légkör mellett történt. (Astrono­mical Almanach (AA) adatok: ß=1o31', E=13,2o, fázis=0,025). A szálke­resztes okulár segít­ségével a sarló átmérője 65"-re, vastag­ság a 3"-5"-re becsülhető. A következő két megjegyzés lényegileg mindegyik észlelésre vonatkozik: érdekes jelenség, hogy az ember akarat­lanul teljes kört képzel az ívhez, annak ellenére, hogy egyetlen esetben sem látszott 180o-nál nagyobbnak, azaz az irodalomban emlegetett szarvakat nem láttam nappal. Más­részt az ív észlelt vastagsága a fázis számszerű értékét nem követi, attól nagyobbnak látszik, melynek nyilván optikai okai vannak. A megvi­lágított ívnek az égi északi irányhoz viszo­nyított helyzetét az ábra össze­sítve mutatja, ahol igyekeztem a sarló távcsöves látványát visszaadni: a vastagság 0,067 fázisnak felel meg! Az ábrán szereplő becsült szög­értékek - melyek talán az észlelés legérdekesebb eredményei - ±3o-5opontossággal értendők, azaz a nem kerek számok, tulajdonképpen átlagértékek.

A Vénusz látványa az alsó együttállás időpontja körül

Január 11-én 12:35 UT-kor 66x-os nagyítással a látvány a korábbival azonos. Január 12-én, 11:35 UT-kor a vékony, sárgás­fehér, kb.60" átmérőjű sarló tökéletesen látszik, de kissé kellemetlen reflexképek kíséretében. (A későbbi­ekben egy 40-50 cm hosszú fotókartont is felhelyeztem a tubus elejére napellenzőnek.) Itt szeretném felhívni a figyelmét az esetle­ges követőimnek az elővi­gyáza­tosságra, szemünk és műszerünk épségére! A lencsés és tükrös távcsőnél természe­tesen a Nap helyzete, leképezése megegyezik, de reflek­toroknál a tubus egy hosszú napellen­zőnek megfelel, valamint elölről a tubusba nézve láthatjuk a Nap reflektált fénykúp­jának alakulását. Ne a Nappal átellenes oldalról figyeljünk, mert ott jelenik meg a kép!! A Naphoz közel (10o-on belül) rendkívül nagy jelen­tősége van a már említett pontos koordi­nátáknak és pozíció beállításnak, mert az okulárba nézés közbeni állít­gatásnak - csőtaszi­gálásról nem is beszélve! - végzetes követ­kezményei lehetnek!

13-án 13:40 UT-kor az előző napihoz hasonló a látvány, bár a rossz seeing miatt a sarló végei bizonytalanok. Sajnos, az együttállás napján, 16-án majdnem a teljes égboltot fátyolfelhőzet fedte. Az 12:10 és 13:45 UT között végzett megfi­gyelés ered­mény­telen maradt: az óragéppel hajtott távcső látómezejében a vonuló felhők között néha felsejlett az ég kékje, de a Vénuszt nem sikerült megpillantani. (AA adatok: ß=2o13', E=6,2ofázis 0,005, távolság a Földtől 0,267 CsE). Így érthető, hogy másnap, 17-én már 9:45 UT-kor a távcső mellett voltam, bár a helyzet nem volt túl biztató: a felhőzet növekedni látszott, de nem volt összefüggő. Kitartásomat siker koronázta, amikor 10:13-kor megpillant­hattam a sarlót! A vékonyodó felhőzeten keresztül határo­zottan átvilágított a vékony ív, amely véleményem szerint ezért látszott csak kb.120 fokosnak. Meglehetős határozottsággal állítható, hogy a Nap DDK-i irányból világítja meg a planétát. A 3-4 perces szemlélés alatt kétszer tünt el a sarló, de ez az óragépes követésnek köszönhetően nem okozott problémát. Sajnos a továb­biakban romlott a helyzet: 11:30-kor és 13:00-kor a Vénusz pozíciójában fényes, fehér volt a látómező.

18-án, 10:10 UT-kor tökéletesen látszott a fényes, vékony sarló a kék háttéren (63x, 66x). 90x: sárgás­fehér színű, 180o-os vibráló vékony ív. Az észlelési sorozat befeje­zéseként, a rossz idő elmúltával 31-én első célpontom a Vénusz volt 12:10 UT-kor. Az első meglepetést az okozta, hogy az együttállás óta eltelt két hét alatt mennyire megnőtt az elongáció; a napfény alig félhosszig világított be a tubusba. Az észrevétel 66x-os nagyítással nem okozott problémát, és úgy tűnt, mintha az ív vastagabb lenne a korábbiaknál, átmérőjét 60"-re becsültem. (AA adatok: ß=3o3', E=23,45o, fázis 0,081).

Mars. Az 1,2m fényességű, a Naptól 27 fokos távolságban elhe­lyezkedő vörös bolygót nem sikerült tükörvégre kapni, többszöri kísérletre sem.

Jupiter. A bolygók királya keleti kitérésben, 36o-28o-ra a Naptól, -2,0m fényességű. Január 8-a, 13:45 UT: jól látszó, kb. 35"-40" nagyátmérőjű kékesszürke ovális. A két egyenlítői sáv tökéletesen látszik PA 70/250 fekvéssel, sötétszürke színben (63x). 11-én 13:48 UT-kor alig tér el az égbolt fényességétől, bár megpillantás után csak kicsit nehéz: kékes­szürke, lapult korong, sáv nem látszik (66x). 12-én 10:54 UT-kor (T=4, 66x) igen nehezen látható, alig válik el a háttértől. 18-án, 10:45 UT-kor (T=4, 90x) könnyen látszó, lapult, kékesszürkés korong; a fősávok csak nagyon bizonytalanul gyaníthatóak. 280x: homályos, kontrasztszegény kép. 66x: észrevehetően jobb, kontúrosabb kép, mint a 90x-esnél.

Szaturnusz. A 0,7m-s planéta nagy szög­távolságra van a Naptól, 11 óra (KÖZEI) tájban kel. Január 8-án 13:52 UT-kor, 63x-os nagyítással a bolygó jól látszik, bár halvány. A gyűrű nagy­átmérője kb. 45", a gyűrű és korong közötti rés látható. 11-én 14:07 UT-kor (90x) alig emelkedik ki a háttérből, a gyűrűt is csak azért lehet biztosra venni, mert tudjuk, hogy van. 66-szoros nagyítással a látvány azonos.


1998.02.04. Nyomtatásban megjelent: Meteor 1998/3