Binary rendszerek efemerisz számítása

A Magyar Csillagászati Egyesület Kettőscsillag Észlelő Szakcsoportja megrendelésére készült néhány éve az Orbit nevű, Windows operációs rendszer alatt működő számítógépprogram, amely az adatbázisában található binary rendszerek látszó pályájának grafikus megjelenítése mellett kiszámítja a szög­távolság és a pozíci­ószög értékét tetszőleges időpontra. A szoftvert egyrészt a szakcsoport vezetőjétől kaphatták meg az érdeklődők, másrészt a 2003-ban megjelent második MCSE CD-n is megtalálható. Hivatalos adatállománya a USNO 6. vizuális binary pályakatalógusa, amely folyamatosan bővül, ha a téma természeténél fogva az amatőrök szempontjából nem is olyan rohamosan, mint az egyéb adatbázisok. Ettől függetlenül úgy gondoltam, hogy a három éve készített adatállomány megérett a frissítésre, ezért körülnéztem a katalógust gondozó Washingtoni Tengerészeti Obszer­vatórium honlapján. Az új megfi­gyelési módszerek adta lehetőségek kihasználása érdekében (sajnos) ez év tavaszán jelentősen megváltoztatták a katalógus szerkezetét, és így a korábbi egyszerű módszerrel nem állítható elő belőle az Orbit programhoz szükséges formátumú fájl. Vígasztaló azonban, hogy az egyre inkább szaporodó extrém kis- vagy nagyperiódusú rendszerek az észlelő amatőrök számára általában érdektelenek. A fentiek miatt a jelenlegi frissítést a rendelkezésemre álló 2003. novemberi katalógus felhasz­nálásával készítettem el, amely 65-tel több pályát tartalmaz, mint a korábbi.

Az Orbit program különálló adatállományból dolgozik, és lehetővé teszi a kiválasztást is. Mivel az első adatfájl rektasz­cenzió sorrendű volt, ezért saját részemre másikat készítettem. Ez egy amatőrök számára könnyebben kezelhető névrendszeren túlmenően a régi, új számítás követ­kez­tében elavult pályaelemeket is megtartotta, valamint az IAU Commission 26 körleveleinek követésével a legújabb pályák használatát is lehetővé tette. Megjegyzem, hogy van néhány tucat olyan binary rendszer, amely itt nem szerepel, csak a 6. katalógusból készített állományban.

A továbbiakban honlapomon lehetőséget szeretnék biztosítani arra, hogy az Orbit programot használó érdeklődők a fent említett két adatbázist letölthessék. (A két állomány külön-külön tömörítve van; letöltés után az Orbitnak megfelelő könyvtárba kell kicsomagolni.)

Orbit programhoz szükséges adatállományok:
USNO 6. binary kat.
(2003.nov.)
Saját válogatás
(Készítve: 2013. december 15.)

A saját össze­állítású állomány folyamatos frissítését tervezem; az új pályákat ismertető körlevél négy havonta jelenik meg, de a változásra a szokásos módon felhívom majd a figyelmet. A USNO katalógusán alapuló állomány frissítését a fentebb leírt ok miatt a továbbiakban nem tudom vállalni.

Vaskút, 2005.09.25.

Változások az IAU körlevél új pályáinak közlésében

A honlap ezen része 2005. szeptember 26-a óta működik. Azóta a mai napig 727 látogatója volt: ha a saját hívásaimat leszámítom, akkor ez átlagosan 6 érdeklődőt jelent havonta, 0,2-t naponta: nem egy nagy eredmény! Ettől csak a vissza­jelzés a kevesebb: NULLA!

De ahogy sokan mások, én is elsősorban az érdeklődő kevesekre, másodsorban a jövőre gondolva készítem ezeket a kis írásokat, és néha fejleszteni is próbálok valamicskét, ahogy ez most is történik.
Eddig mindig csak a legutolsó körlevél pálya­számításai szerepeltek a honlapon. Arra gondoltam, hogy a korábbiakat is megtartom ezután, és az ismert menűkeret segít­ségével lehet kiválasz­tani a régebbieket. Sajnos a négy havonta cserélt állo­mányokat nem tartottam meg, csak a 2009. júniusi számmal kezdődőket találtam meg a számítógép Lomtárában.

Annak reményében, hogy nem dolgoztam hiába, az általában nagyon szoros binary csillagok észlelőinek most a legőszin­tébben kívánok 10-es seeinget, mert ezen kettősök megfigye­lésénél a tökéletes műszer mellett ez elenged­hetetlen.

Vaskút, 2011.03.24.